Site Loader

Podawać smoczek czy nie?

Opinie czy podawać dzieciom smoczki są znacznie podzielone (https://www.bee.pl/11391-smoczki-uspokajajace). Jedni rodzice sobie nie wyobrażają bez niego życia. Inni z kolei unikają podawania smoczkom dzieciom w obawie przed problemami z oduczeniem jego używania czy też krzywym zgryzem. Jednak dla bardzo wielu rodzin, wprowadzenie smoczka jest wybawieniem prawdziwym. Pozwala bardzo szybko uspokoić dziecko, a rodzicom znacznie ułatwia opiekę codzienną nam maluchem.

Noworodki tak naprawdę rodzą się z potrzebą oraz także odruchem ssania. Jeśli nie jesteśmy jej w stanie zaspokoić w sposób naturalny, poprzez samą pierś matki, smoczek jest naprawdę dobrą alternatywą. Podawanie smoczków niemowlętom wynika z przeróżnych przyczyn. Jest to na pewno gadżet, który ułatwia rodzicielstwo i jest przyjazny naszemu dziecku. Niektóre dzieci mają potrzebę wzmożoną ssania, której matka nie może zaspokoić. W przypadku wcześniaków czy też dzieci ze zdrowotnymi problemami, smoczek okazać się może bardzo pomocny oraz także poprawi znacznie komfort dziecka. Jeśli tylko smoczek nie będzie przebywał nieustannie w buzi dziecka, to w porę pozostanie on odstawiony, jest dobrany dobrze oraz są zachowane różne zasady higieny, to może wykorzystywany być z powodzeniem.

Warto się stosować do kilku bardzo ważnych zasad, które uniknąć pozwolą uzależnienia się przez dziecko od smoczka. Smoczek powinniśmy podawać jedynie w trudnych sytuacjach. Nie powinniśmy dziecku pozwolić przebywać cały czas ze smoczkiem znajdującym się w buzi. Znaczne to utrudnia sam rozwój mowy oraz uniemożliwia także gaworzenie. Wkładanie do ust rączek oraz nóżek (jest to etap naturalny rozwoju każdego dziecka). Smoczka nie powinniśmy zostawać w miejscu, które jest widoczne dla dziecka. Z kolei gdy dziecko uśnie, to należy smoczek wyjąć z ust dziecka.

Poznajmy rodzaje smoczków

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów smoczków. Z uwagi na kształt wyróżnia się:

  • smoczek okrągły – kształt części gumowej przypominać może nam żarówkę. Wkładać możemy go do buzi maluszka w zasadzie dowolną stroną.
  • smoczek anatomiczny – czasami możemy się spotkać ze smoczkiem ortodontycznym. Tenże kształt odwzorowuje najlepiej brodawkę kobiecą. Anatomiczny smoczek jest od góry wypukły, a od spodu jest od spłaszczony oraz ścięty. Należy wkładać go do ust dziecka jedynie z zachowaniem kierunku określonego, a więc uwypukleniem do samego podniebienia. Anatomiczny smoczej polecany jest najczęściej przez ortodontów oraz także przez logopedów.
  • smoczek symetryczny – smoczek ten wyróżnia się tym, że część do ssania jest płaska symetrycznie. Wkładać go można do buzi dziecka różną stroną.
Jedzenie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Post Author: Ada